Nawozy dolistne
(223)Nawozy dolistne - działanie i zalety
Nawozy dolistne przeznaczone są do upraw rolniczych i ogrodniczych, umożliwiają prawidłowy wzrost roślin, ponieważ dostarczają szybko i efektywnie składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na plon. Stosowane są przede wszystkim po to, aby dostarczyć uprawom składników pokarmowych w okresie niedoborów oraz w sytuacji, gdy pobór mikroelementów z gleby jest utrudniony. Bardzo dużą zaletą nawozów dolistnych jest sposób oprysku, ponieważ oprysk dolistny jest szybki i efektywny, gwarantuje osiągnięcie najwyższych plonów jak również jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego.
Nawozy dolistne na zboża
Nawozy dolistne na zboża to wieloskładnikowe nawozy przeznaczone do dolistnego dokarmiania. Ich zaletą jest to, że szybko i skutecznie dostarczają roślinom mikroelementy w proporcjach odpowiadających wymaganiom pokarmowym zbóż, ze szczególnym uwzględnieniem miedzi (Cu), manganu (Mn) i cynku (Zn), na niedobory których rośliny zbożowe są bardzo wrażliwe. Mikroelementy są schelatowane, dzięki czemu w pełni dostępne dla roślin. Chelaty mikroelementowe są to kompleksowe połączenia mikroskładnikow, w których składnik mineralny jest powiązany z nośnikiem organicznym. Zastosowanie chelatów w nawożeniu dolistnym sprawia, że przyswajanie składników jest bardzo szybkie.
Nawozy dolistne na warzywa
Wsród nawozów dolistnych na warzywa wystepują produkty uniwersalne, czyli dla wielu upraw lub przeznaczone dla konkretnych gatunków roślin, o składzie dostosowanym do wymagań konkretnej grupy roślin. Wyróżniamy nawozy o wysokiej zawartości jednego makroskładnika z dodatkiem wszystkich mikroelementów oraz te zawierające cały komplet składników pokarmowych. W okresie intensywnego wzrostu wegetatywnego warto stosować nawozy z dodatkiem azotu, którego rośliny potrzebują dużo w tym okresie. Podczas formowania części spichrzowych i owoców zwiększa się z kolei zapotrzebowanie na potas. W początkowym okresie wzrostu, podczas chłodów oraz kwitnienia i zawiązywania owoców warto dokarmić warzywa nawozami z dużą zawartością fosforu. W sytuacji gdy uprawiany gatunek wykazuje wysokie zapotrzebowanie na dany składnik, np. bor lub gdy stanowisko jest ubogie w ten składnik, wybieramy nawozy pojedyńcze. Jeżeli nie ma zdecydowanego deficytu jednego składnika możemy zastosować produkty uniwersalne. Szeroka gama składów chemicznych w oferowanych przez nasz sklep nawozach dolistnych umożliwia dobranie rozwiązania do aktualnej sytuacji w uprawie.
Nawozy dolistne w sadzie
Prawidłowe nawożenie nawozami dolistnymi w sadzie powinno być rozłożone w czasie. Dzięki temu niezbędne substancje są dostarczane na konkretnym etapie rozwoju. Nawożenie dolistne wapniem warto rozpocząć już w okresie, kiedy na drzewach zarysowują się pąki. Wspomaganie rośliny należy kontynuować aż do okresu zbiorów. Nawozy dolistne do sadu z cynkiem zwiększają odporność tkanek roślinnych na pojawiające się wiosna przymrozki. Cynk stymuluje także pobieranie azotu oraz usprawnia roślinne procesy hormonalne. W okresie letnim ze wzlędu na niedobory magnezu, azotu i wapnia, dobrze jest stosować nawozy dolistne, które dodatkowo zawierają w swym składzie substancje o działaniu biostymulującym. Po okresie zbiorów nadal należy zasilać rośliny mikroelementami dolistnie. Efektem będzie wzmocnienie liści, aż do samego momentu ich jesiennego opadu. Dzięki temu drzewa syntetyzują więcej asymilatów, niezbędnych do prawidłowego wykształcenia silnych pąków kwiatowych. Kwiaty, które są efektem słabych pąków, również słabo wiążą owoce, a powstające z nich zawiązki łatwo opadają.
W okresie po zakończeniu zbiorów, warto skorzystać z nawozów z mocznikiem oraz siarczanem magnezu. Ich zastosowanie przyśpiesza opad liści i ich mineralizację, co poprawia stosunek węgla do azotu w wierzchniej warstwie gleby oraz zapobiega rozwojowi patogenów na resztkach roślinnych.
Nawozy dolistne w różnych postaciach preparatów
W naszym sklepie internetowym oferujemy bardzo szeroki wybór najlepszych nawozów dolistnych. Preparaty nawozów dolistnych proponujemy w różnych postaciach między innymi: płyn, krystaliczny, proszek, mikrogranulat, granulat, koncentrat, żel, ultragranulat, płatki, zawiesina. Posiadamy długoletnie doświadczenie w sprzedaży i kontakty z wieloma producentami. Sklep prowadzi sprzedaż detaliczną dla klientów indywidualnych. Istnieje również bardzo korzystna możliwość negocjacji cen przy większej ilości zamawianego towaru.