Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dolistne Dokarmianie Roślin - Tajemnica Pomyślnego Rozwoju

2024-02-15
Dolistne Dokarmianie Roślin - Tajemnica Pomyślnego Rozwoju

Dolistne Dokarmianie Roślin - Tajemnica Pomyślnego Rozwoju


W poniższym artykule chcielibyśmy zgłębić tajniki dolistnego dokarmiania roślin, które pozwala na błyskawiczne dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych. Ta metoda staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w przypadku roślin borykających się z niedoborami w glebie czy utrudnionym pobieraniem składników. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym zasadom dolistnego dokarmiania roślin.

Makro i Mikroelementy w Dolistnym Dawkowaniu

Dolistne dokarmianie to idealny sposób na dostarczenie zarówno makro- jak i mikroelementów roślinom. Warto jednak pamiętać, że makroelementy, takie jak azot, fosfor, magnez, i siarka, powinny być głównie dostarczane doglebowo. Wyjątkiem jest potas (K), którego niewielkie potrzeby roślin można efektywnie pokryć właśnie dolistnie.

Wybór Nawozu – Nie tylko Cena, ale Również Skład i Forma

Przy zakupie nawozów do dolistnego dokarmiania, nie należy kierować się wyłącznie ceną. O wiele istotniejsze są skład i zawartość składników, dostosowane do indywidualnych wymagań roślin. Warto zwracać szczególną uwagę na formę nawozu i koncentrację składnika. Chelatyzacja mikroelementów metalicznych, takich jak miedź (Cu), cynk (Zn), mangan (Mn) i żelazo (Fe), odgrywa kluczową rolę. Stosowanie tlenków czy soli (chlorków, siarczanów, fosforanów, azotanów) tych mikroelementów może znacznie obniżyć ich przyswajalność. Dlatego warto wybierać nawozy w formie chelatów, aby zagwarantować maksymalną efektywność dokarmiania.

Koncentracja Składników a Nawozy Wieloskładnikowe

Odpowiednia koncentracja składników to klucz do sukcesu w dolistnym dokarmianiu. Nawozy wieloskładnikowe nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, ponieważ niektóre składniki mogą być zbędne, a te istotne występować w zbyt małym stężeniu. Zaleca się więc dodatek pojedynczych nawozów, o większej koncentracji składnika, dostosowanych do aktualnych potrzeb roślin.

Kilkukrotne Opryskiwanie – Sekret Lepszej Przyswajalności

Niebagatelne znaczenie ma liczba oprysków. Wniesienie tej samej ilości składników w 2-3 opryskach może znacznie poprawić ich przyswajalność, unikając jednocześnie ryzyka toksyczności i niedostatecznego wykorzystania w warunkach niesprzyjającej pogody. Termin aplikacji również ma kluczowe znaczenie – najlepsze efekty uzyskuje się zazwyczaj w fazach intensywnego wzrostu i rozwoju rośliny.

Podsumowując, dolistne dokarmianie roślin to niezwykle skuteczna metoda, jeśli przestrzega się kilku kluczowych zasad. Wybierajmy nawozy z rozwagą, dostosowując je do indywidualnych potrzeb roślin, zwracając uwagę na formę chemiczną składników i ich koncentrację. Warto również pamiętać o podziale dawki na kilka oprysków, co zwiększy skuteczność zabiegu. Dzięki tym prostym zasadom, zapewnimy naszym roślinom optymalne warunki do zdrowego wzrostu i rozwoju.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Fostar 1L Intermag

Fostar 1L Intermag

30,00 zł brutto
Insol 3 Zboża 5L INS

Insol 3 Zboża 5L INS

95,00 zł brutto
Agroleaf Special 14% Zn-EDTA 2kg ICL

Agroleaf Special 14% Zn-EDTA 2kg ICL

75,00 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką71,25 zł brutto
FoliQ X Cal 5L Agrii

FoliQ X Cal 5L Agrii

77,87 zł brutto
ASX Complex 1kg

ASX Complex 1kg

49,55 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 65 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
Wszystko spoko
2024-05-28
Super.Polecam.
pixel