Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nawozy Krystaliczne - Innowacyjne Rozwiązania w Żywieniu Roślin

2024-02-21
Nawozy Krystaliczne - Innowacyjne Rozwiązania w Żywieniu Roślin

Nawozy Krystaliczne - Innowacyjne Rozwiązania w Żywieniu Roślin


Nawozy krystaliczne stanowią nowoczesną grupę nawozów, które zdobywają coraz większą popularność na polskim rynku. Są to nawozy sypkie, zaprojektowane z myślą o tworzeniu roztworów wodnych i aplikacji dolistnej, mające na celu kompleksowe dostarczanie składników odżywczych roślinom. W przeciwieństwie do tradycyjnych nawozów płynnych, często opartych na azocie, nawozy krystaliczne oferują szereg korzyści, co sprawia, że zyskują uznanie producentów i rolników.
Jedną z kluczowych zalet nawozów krystalicznych jest możliwość uzyskania większych stężeń substancji pokarmowych w roztworach wodnych w porównaniu do nawozów płynnych. To istotne, zwłaszcza w kontekście efektywności nawożenia i zwiększenia plonów. Ponadto, producenci podkreślają doskonałą stabilność tych produktów podczas przechowywania, co sprawia, że są one łatwe w magazynowaniu i transportowaniu. Dodatkowo, nawozy krystaliczne wyróżniają się łatwością rozpuszczania i mieszania, co ułatwia proces aplikacji na rośliny.


Skład nawozów krystalicznych zazwyczaj jest ustalany przez każdego producenta indywidualnie, tworząc unikalne mieszanki makro- i mikroelementów. Przy wyborze konkretnego nawozu ważne jest zaznajomienie się z etykietą produktu, na której znajduje się szczegółowy opis składu. Mikroelementy w nawozach krystalicznych często występują w formie chelatów, soli nieorganicznych lub tlenków. Nawozy chelatowe, popularne ze względu na dobrą wchłanialność mikroelementów, wymagają uwzględnienia czynnika chelatującego, zawartości formy rozpuszczalnej w wodzie, zawartości formy schelatyzowanej oraz zakresu pH zapewniającego akceptowalną wartość formy schelatyzowanej. Zalecana zawartość formy schelatyzowanej wynosi nie mniej niż 80 proc. Nawozy te mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb danej rośliny lub stosowane bardziej uniwersalnie.


W przypadku nawozów opartych na solach, istotne jest podanie informacji o zawartości mikroskładników i ich rozpuszczalności w wodzie. Sóle nieorganiczne mikroskładników, takie jak azotany, siarczany czy chlorki, dobrze rozpuszczają się w wodzie, jednak ich wchłanianie przez liście może być mniej efektywne. W związku z tym, konieczne jest zastosowanie większych dawek w celu osiągnięcia porównywalnego efektu. Niemniej jednak, sole nieorganiczne cechuje skuteczność w niższych temperaturach oraz wyższa koncentracja składników.


Forma tlenkowa mikroskładników charakteryzuje się wysoką koncentracją przy jednocześnie słabej rozpuszczalności. Dlatego nawozy oparte na tlenkach są często wykorzystywane do uzupełniania niedoborów pierwiastków w glebie, zapewniając ich stopniowe uwalnianie.


Podsumowując, nawozy krystaliczne to innowacyjne rozwiązania w dziedzinie nawożenia roślin, oferujące skuteczność, łatwość stosowania i większą stabilność w porównaniu do tradycyjnych nawozów. Przy wyborze odpowiedniego nawozu krystalicznego, kluczowe jest zrozumienie składu produktu oraz indywidualnych potrzeb uprawianych roślin.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 52 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
wszysto OK
2024-05-17
Szybka wysyłka, towar zgodny z opisem. Czego chcieć więcej?
pixel