Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rola oraz rodzaje azotu w nawozach

2024-01-26
Rola oraz rodzaje azotu w nawozach

Azot odgrywa kluczową rolę w uprawie roślin i jest jednym z trzech głównych składników nawozowych, obok fosforu i potasu. Poniżej przedstawiamy główne funkcje azotu w uprawie roślin:

Budowa białek

Azot jest niezbędny do syntezy aminokwasów, które są podstawowymi składnikami białek. Białka są kluczowe dla wzrostu i rozwoju komórek roślin, stanowią struktury komórkowe oraz pełnią funkcje enzymatyczne.

Chlorofil i fotosynteza

Azot jest składnikiem chlorofilu, substancji odpowiedzialnej za zielony kolor roślin. Chlorofil jest kluczowy dla procesu fotosyntezy, w którym rośliny przetwarzają światło słoneczne, dwutlenek węgla i wodę w cukry, produkując tlen. Fotosynteza jest fundamentalnym procesem zapewniającym roślinom energię do wzrostu.

Regulacja wzrostu

Azot wpływa na regulację wzrostu roślin, kontrolując procesy rozgałęziania się korzeni, kształtowanie się liści i rozwijanie się pąków kwiatowych. Hormony wzrostu, takie jak cytokininy, są regulowane przez azot.

Aby rośliny rosły zdrowo i produktywnie, ważne jest dostarczanie odpowiednich ilości azotu poprzez nawożenie. Jednak należy uważać na nadmierne stosowanie, ponieważ może to prowadzić do niekorzystnych skutków, takich jak zanieczyszczenie środowiska i straty azotu. Optymalne nawożenie powinno być dostosowane do konkretnych potrzeb roślin, co może być ustalone na podstawie analizy gleby i roślin.

Azot dla roślin może pochodzić z różnych źródeł, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Oto kilka głównych źródeł azotu dla roślin:


Azot atmosferyczny

Azot atmosferyczny stanowi ogromne źródło azotu, ale większość roślin nie jest w stanie go wykorzystać w tej formie. Niektóre bakterie z rodzaju Rhizobium i bakterie z rodzaju Azotobacter mogą przekształcać azot atmosferyczny w formy, które są dla roślin przyswajalne

Azot organiczny

Azot jest składnikiem organicznym w materii organicznej, takiej jak resztki roślinne, obornik, kompost. Proces mineralizacji, prowadzony przez mikroorganizmy w glebie, przekształca ten azot organiczny w formy dostępne dla roślin.

Nawozy mineralne

Nawozy mineralne są powszechnie stosowane do dostarczania azotu roślinom. Nawozy te dostarczają azot w formie, która jest łatwo dostępna dla roślin i może być precyzyjnie kontrolowana podczas nawożenia.

Warto zauważyć, że różne rośliny preferują różne formy azotu, a dostosowanie rodzaju nawożenia do potrzeb konkretnych upraw i warunków glebowych może być istotne dla efektywnego wykorzystania tego pierwiastka.

Azot w nawozach może przybierać różne formy, z których trzy główne to: forma amonowa , forma amidowa , i forma azotanowa.

Forma amonowa 

Jest to forma bardziej dostępna dla roślin niż forma amidowa, ale mniej stabilna w glebie niż forma azotanowa. Nawozy zawierające azot amonowy są często stosowane w fazie początkowej wzrostu roślin, ponieważ rośliny mogą szybko przyswajać azot w tej formie. Może być stosowany zarówno w nawozach mineralnych, jak i organicznych.

Forma amidowa 

Jest to mniej rozpuszczalna forma azotu niż forma amonowa czy azotanowa. Bakterie w glebie muszą przekształcić azot amidowy w formy bardziej przyswajalne przez rośliny, takie jak azot amonowy czy azotanowy.

Forma azotanowa 

Jest to bardziej stabilna forma azotu w glebie niż azot amonowy. Azotanowy azot jest często stosowany w nawozach mineralnych, ponieważ jest łatwo przyswajalny przez rośliny. Jest szczególnie ważny w fazie wzrostu, w której rośliny intensywnie korzystają z azotu.


W praktyce rolniczej stosuje się różne formy azotu w zależności od potrzeb roślin, warunków glebowych i fazy wzrostu. Dobór odpowiedniej formy nawozu azotowego jest istotny dla efektywnego i zrównoważonego nawożenia, zapewniając dostępność azotu dla roślin w odpowiednim czasie.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 65 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-06
Szybka realizacja, polecamy
2024-05-23
Bardzo dziękuję za błyskawiczną przesyłkę :)
pixel